Bosna i Hercegovna prvi put poslije 1999. na Eurobasketu: Courtney Hurt dovela reprezentaciju do pobjede, postigle ogroman uspjeh

Košarka
.

Bosna i Hercegovinaposlije 1999. prvi put godine na Eurobasketu!

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine danas je pobjednom u Orenburgu na posljednjem "bubble" turniru  protiv selekcije Švicarske osigurala odlazak na Eurobasket teškom mukom 67:62. Ovom pobjedom Bosna i Hercegovina prvi put poslije 1999. godine odlazi na Eurobasket, koji će se igrati u Španiji i frANCUSKOJ od 17. do 27. juna igrati, kako piše Sport1 Oslobođenje

Selektor Goran Lojo nije mogao računati na tri ključne košarkašice u prethodnim prozorima, Maricu Gajić, Tamaru Kapor i Jonquel Jones, što je defitivno značajno uticalo na igru same reprezentacije. Prvo poluvrijeme je naša reprezentacija odigrala užasno. Poveli smo sa 2:0, a onda smo naprosto stali i Švicarska je bila ta koja je diktirala tempo utakmice. Na svu lošu igru, nadovezao se i jako loš šut iz igre, promašen je veliki broj otvorenih šuteva, ali upkos svemu konstantno smo bili u utakmici, te Švicarska nije mogla da nadmaši razliku od tri poena, te se sa tom razlikom završilo prvo poluvrijeme, 32:29.

5091705

Drugo poluvrijeme je krenulo još gore nego što je bilo cijelo prvo. Previše izgubljenih lopti, kontre Švicarkinja, i uspjele su da odu na +7, 38:31, da bi ipak trojkom Irene Vrančić, tek drugom u utakmici koliko toliko uspjeli da se vratimo. Ipak, ponovo je uslijedila loša sekvenca, odlazak na +8, 42:34. Morao je Goran Lojo da zove rani timeout u 3/4 i djelimično je reakcija nakon toga bila bolja. Odbrana je konačno očvrsnula, a u napadu su naše košarkašice povezale sigurne poene za potpuni povratak u meč. Kada je Melisa Brčaninović konačno pogodila nešto iz vana na tri minute do kraja 3/4 ušli smo u potpuni egal, 42:42, pa je i selektor Švicarske odmah zovnuo timeout kako bi prekinuo seriju od 8:0 naših košarkašica. Nije to dalo rezultata, došli smo i do 10:0 i konačno poveli u ovom susretu. Ostavili smo Švicarkinje na četiri minute bez poena, a to je uspjela da prekine njihova najbolja košarkašica Evita Herminjard dugom dvojkom za izjednačenje, 44:44,

Proradila je, na svu sreću, Melisa Brčaninović kada je bilo najpotrebnije, povezala šest poena uz ofanzivne skokove i selekcija Gorana Loje konačno u posljednjoj minuti 3/4 ide na +4, 48:44. No, ponovo smo dozvolili četiri laka poena Eviti Herminjard i protivnice se brzo vraćaju na 48:48, te se sa tim rezultatom i ušlo u 4/4, prenosi Sport1 Oslobođenje.

Počelo je koš za koš, a onda je prvo pogodila Melisa Brčaninović, da bi potom uslijedila serija debitantkinje Courtney Hurt koja veže šest poena i BiH odlazi konačno na osjetniju prednost, +6, 58:52.  Uspjeli su i tada vratiti žilave Švicarkinje na 59:58, ali slobodnim bacanjima Irene Vrančić imamo ponovo +3, 61:58. Maestralna Courtney Hurt je briljirala na debiju, pogodila je ona ponovo za +5, 63:58, a nakon što su Švicarkinje napravile faul u napadu, ponovo je maestrala Hurt pogodila za +7, 65:58. Zvao je odmah selektor Švicarske timeout, rezultovalo je to sa četiri laka poena za 65:62, a onda su Švicarkinje promašile i dva otvorena šuta za izjednačenje, pa je na 11 sekundi do kraja Goran Lojo zvao timeout da organizuje sami finiš utakmice. Melisa Brčaninović je na 6.5 sekundi do kraja dobila dva bacanja, kako dalje prenosi pomenuti portal

Najefikasnija u našoj reprezentaciji bila je Courtney Hurt sa 30 poena, dok je kod Švicarske Evita Herminjard ubacila 23.