Najčešći problemi u ishrani odojčeta: Neuhranjenost i prejedanje

Porodica i zdravlje
Najčešći problemi u ishrani odojčeta: Neuhranjenost i prejedanje
.

Zašto nastaju ovi problemi u ishrani odojčeta, kako roditelji mogu da ih prepoznaju i šta bi trebalo da urade kako bi pomogli bebi?
Pored bljuckanja i štucanja, grčeva (kolika), zelene stolice, konstipacije, dijareje, kao problemi u ishrani odojčeta mogu se javiti i neuhranjenost i prejedanje. 

Šta ih uzrokuje i kako pomoći bebi, savetuje dr Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista.

beba
Foto:Ilustracija

Neuhranjena beba
Dobro ishranjena beba obično se smiri i zaspi neposredno poslije hranjenja. Nedovoljno ishranjena nastavlja da bude nemirna i budi se sat-dva posle obroka, ostavljajući utisak gladnog djeteta. Ovi znaci loše ishrane nisu uvijek očigledni i roditelji ih ne razumeju.

Neuhranjenost može biti rezultat nervoze ili neudobnog položaja pri hranjenju, ili uslijed teškoće u žvakanju i gutanju, takođe uslijed neadekvatne tehnike hranjenja ili grešaka u pripremi formule.

Dobijanje u težini manje od 200g nedeljno kod odojčeta mlađeg od četiri mjeseca ukazuje na neadekvatnu ishranu. Dojena beba koja ne dobija dovoljno u težini može da se mjeri prije i poslije podoja nekoliko puta da bi se izmerila količina unetog mlijeka. Ako ona nije dovoljna, može se dodati formula.

Prejedanje kod beba
Prejedanje nastaje kad se odojčetu daje više hrane nego što mu je potrebno. Javlja se kad se odojče automatski hrani čim zaplače, kad se bočica daje kao razonoda, takođe kad roditelji daju hranu kao nagradu ili kad očekuju da dijete svakako pojede namjenjenu količinu iako nije gladno.

Prejedanje se prepoznaje po suviše brzom uvećanju telesne težine. Indirektni znaci prejedanja su plač, pretjerano bljuckanje poslije obroka i dijareja. Dugoročno prejedanje može dovesti do gojaznosti.

Pošto problem gojaznosti može početi pretjeranim "nalivanjem" tokom dojenja, pokušaj kontrole brzine povećanja težine bio bi od velike koristi, posebno kad su oba roditelja gojazna (tada postoji mnogo veći rizik da dijete bud egojazno).
Novi.ba/Yumama

Ne propustite