NIJE BAJKA, U VRBASU PRONAĐEN MAČ U KAMENU: Kad su mu ronioci prišli, OTKRILI SU NEŠTO ZAPANJUJUĆE!

Kiosk
NIJE BAJKA, U VRBASU PRONAĐEN MAČ U KAMENU: Kad su mu ronioci prišli, OTKRILI SU NEŠTO ZAPANJUJUĆE!
Mač u kamenu, u dubinama Vrbasa, nadomak Banjaluke bio je okidač da se posveti više pažnje arheloškim istraživanjima pod vodom.

Mač u kamenu, u dubinama Vrbasa, nadomak Banjaluke bio je okidač da se posveti više pažnje arheloškim istraživanjima pod vodom.

Ostaci drevnih civilizacija svjedoče o bogatoj istoriji naših prostora. U koritima rijeka se nalaze brojni eksponati, međutim rijetki završavaju u muzejima. Sa ciljem prepoznavanja, procjene i restauracije tih predmeta u Banjaluci je zaživjela podvodna arehologija. Ronioci polaze na kurs arheologije, arheolozi kurs ronjenja.

"Ronici Kluba Buk su prilikom provođenja redovnih aktivnosti pronašli predmet za koji pretpostavljamo da je mač koji potiče iz 13. ili 14. vijeka ali s obzirom da mi nemamo ronioce koji se bave arheologijom obratili smo se Muzeju Republike Srpske i Zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa RS", kazao je Boris Trninić, Ronilački klub Buk.

Osmišljen je zajednički projekat kojim bi se ronioci upoznali sa podvodnom arheologijom, a arheolozi ronjenjem obavljali svoj posao. Prvi arheolog koji je stekao vještine ronjenja je Ivana Pandžić.

vrbas

Foto: N1

"Ja sam prezadovoljna, jako puno smo naučili ne samo o ronjenju ima tu i medicine i fizike, malo smo se podsjetili. Što se tiče podvodne arheologije ona ne podrazumijeva samo more, već i rijeke i jezera i mi definitivno imamo potrebu za ovom edukacijom", kazala je Ivana Pandžić, arheolog Muzeja RS.

Kako piše "N1", pronađeni mač pripada dobu viteštva, ustanovljeno je na osnovu fotografija. Sigurni podaci će se ustanoviti nakon restauracije, a za konzervaciju će se angažovati stručnjaci iz Srbije. Na prvi pogled to je mač u kamenu, na drugi ipak tvrde da je u sedri.

"Sam mač je vjerovatno u nekom periodu dospio u rijeku i našao se između dva kamena u ovom slučaju i sedimentacijom i nanosima vremenom su se njegovi dijelovi ukovali u tu sedru", ispričala je Ana Ćurić, ronilac i biolog u Zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđe RS.

Ana je prvi ronilac kluba Buk koja je stekla znanja iz podvodne arheologije. Ovaj projekat se provodi u saradnji sa Međunarodnim centrom za podvodnu arheologiju u Zadru i Nautičkim arheološkim društvom iz Velike Britanije.

Ne propustite