Konačno rješeno pitanje! Koliko puta sedmično treba prati kosu?

Porodica i zdravlje
Konačno rješeno pitanje! Koliko puta sedmično treba prati kosu?
Iako se učestalost pranja kose ne može tačno odrediti, s obzirom na to da smo svi različiti, postoji pravilo koje vrijedi za sve - prati kosu manje pa će se manje i mastiti.

Iako se učestalost pranja kose ne može tačno odrediti, s obzirom na to da smo svi različiti, postoji pravilo koje vrijedi za sve - prati kosu manje pa će se manje i mastiti. Otkrio je to Džulijan Farel, renomirani frizer iz Njujorka. On tvrdi da će nam kosa biti manje masna ukoliko smanjimo učestalost korištenja omiljenih šampona. Naime, prečesto pranje kose može isušiti vlasište jer se s njega ispire sebum - masna supstanca koju proizvode žlijezde u koži, a čija uloga je čuvanje tjemena i kose od isušivanja.

"Ako šamponirate kosu svaki dan, sa vašeg vlasišta će se ukloniti prirodna ulja, a to vodi suvoj i lomljivoj kosi. Preporučujem da perete kosu jednom do dva puta sedmično, ne češće", rekao je ovaj frizer.

Njegov kolega Pol Kučinelo dodao je da, ukoliko je kosa oštećena od pretjerane izloženosti visokim temperaturama (npr. od pegle za kosu i previše feniranja), tada je nikako ne bi trebalo prati češće od dva puta sedmično. Savjetuje ispiranje kose vodom ukoliko poželite da češće perete kosu, recimo, ako ste se oznojili, ali da se šampon ne nanosi. U tom slučaju voda će biti sasvim dovoljna da kosa ponovo djeluje čisto i lepršavo.

Pokušajte izabrati šampon koji odgovara vašem tipu kose, bilo da se radi o blagoj varijanti namijenjenoj obojenoj kosi ili bogatijem koji regeneriše oštećene dlaka. Birajte šampone koji ne sadrže sulfate (SLS) jer oni isušuju kosu i vlasište pa se na kraju brže masti jer folikuli počnu proizvoditi više masnoće. Pazite kod nanošenja regeneratora - stavljajte ga samo na vrhove kose, nikako blizu tjemena. Takođe, kosu ne tretirate uređajima za stilizovanje na previsokim temperaturama. Prevruć fen ili pegla za kosu isušuju vlasi pa će iz vlasišta pojačano lučiti masnoće kako bi se koža zaštitila od vrućine. Zato, ne koristite uređaje za stilizovanje na maksimalnoj temperaturi već je smanjite.

Osim svega toga, na kosu što rjeđe nanosite razne preparate za stilizovanje jer oni na kraju brže prljaju kosu, odnosno nečistoće se pojačano nakupljaju pa ćete kosu morati češće prati.

Ne propustite