Bez dogovora o Općem kolektivnom ugovoru u RS

Bosna i Hercegovina
Bez dogovora o Općem kolektivnom ugovoru u RS
Nakon što socijalni partneri nisu uspjeli postići dogovor o novom općem kolektivnom ugovoru, u Banjaluci, je prekinuta sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća RS-a.

Nakon što socijalni partneri nisu uspjeli postići dogovor o novom općem kolektivnom ugovoru u Banjaluci je prekinuta sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća RS-a. 

Predsjedavajući Ekonomsko-socijalnog vijeća Republike Srpske Milenko Savanović izjavio je da je sada na potezu Vlada Republike Srpske koja svojom odlukom treba premostiti  pravni vakuum, jer 30. juna ističe važnost produženja opšteg kolektivnog ugovora u Republici Srpskoj.

Savanović, koji je i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, kazao je kako će odluka Vlade Republike Srpske biti privremenog karaktera, a da će pregovori socijalnih partnera biti nastavljeni.

"Sve ono što nije usaglašeno može se usaglasiti uz dobru volju. Ima određenih isključivosti za koje mislim da nisu nepomirljive i vjerujem da ćemo u narednom periodu nastojati postići zajednički dogovor o opštem kolektivnom ugovoru", istakao je Savanović. 

Savanović je rekao da današnji pregovori nisu bili produktivni, jer se socijalni partneri nisu razumjeli ili nisu željeli da se razumiju.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Dragutin Škrebić rekao je novinarima da nije postignut dogovor o opštem kolektivnom ugovoru, iako se o njemu pregovara duži period, od donošenja Zakona o radu.

"Veoma mali broj odredbi iz opšteg kolektivnog ugovora do danas smo usaglasili, ostale su ključne odredbe kao što su plaćanje godišnjeg odmora, plaćenog i neplaćenog odsustva i naknade za prekovremeni rad", istakao je Škrebić.

On je kazao i kako Savez sindikata RS-a ne odustaje ni "za jotu", nastojeći da novi opšti kolektivni ugovor bude kao dosadašnji, što, kako je rekao, omalovažava donošenje novog Zakona o radu.

Škrebić je podsjetio da je prema novom Zakonu o radu godišnji odmor sa 18 povećan na 20 dana, navodeći da svaki radnik početnik ima kalendarski mjesec dana godišnjeg odmora.

Kada je riječ o najnižoj plati istaknuto je da je Zakonom o radu jasno precizirano da se najniža plata dogovara u zadnjem kvartalu tekuće godine za narednu godinu.

Iz Udruženja poslodavaca ističu i da poslodavci u realnom sektoru predlažu da svi radnici dobiju topli obrok u iznosu od 99 KM, dok sindikat traži da se topli obrok isplaćuje u iznosu od 187 KM. 

Predsjednca Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić, s druge strane, kazala je novinarima kako je Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske zatražila sjednicu Ekonomsko-socijalnog vijeća kako bi Vlada Republike Srpske privremeno nametnula odluku, u skladu sa zakonom. 

"Iza leđa oba sindikata dva druga socijalna partnera iznijela su stav koji su danas prezentovali da nema opšteg kolektivnog ugovora, već da Vlada donese nepotpunu odluku, odnosno da samo parcijalno uzme pojedine odredbe članova Zakona o radu", tvrdi Mišićeva.

Ona je podsjetila da je cilj donošenja Zakona o radu bio da nema kolektivnih ugovora, ističući da ne postoji nijedan granski kolektivni ugovor koji je usaglašen i dogovoren.

"Radnici Republike Srpske danas u skladu sa Ustavom i zakonom ne mogu imati obračunatu platu", istakla je Mišićeva.

Ona je ocijenila "zaprepašćujućim" da su druga dva socijalna partnera odustala od usaglašavanja opšteg kolektivnog ugovora dovodeći u zabludu Savez sindikata i Konfederaciju sindikata Republike Srpske.

"Odluka Vlade, koja je djelimična, drastično umanjuje radnička prava i zastrašujuće je da jedino Republika Srpska nema opšti kolektivni ugovor", zaključila je Mišićeva.

 

Ne propustite