Otkrijte kroz koje faze prolazite prilikom prirodnog porođaja

Porodica i zdravlje
Otkrijte kroz koje faze prolazite prilikom prirodnog porođaja
Kod svake žene se javlja strah od porođaja, kako će sve izgledati, da li je bolno, da li će dugo trajati.

Kod svake žene se javlja strah od porođaja, kako će sve izgledati, da li je bolno, da li će dugo trajati?

U nastavku možete pročitati koje su to faze prirodnog porođaja i na koji način možete olakšati porođaj.

Kako izgleda prva faza porođaja?

Prva faza (faza dilatacije) se sastoji iz nekoliko dijelova i počinje pravilnim kontrakcijama, prskanjem vodenjaka ili krvarenjem koje nastaje zbog širenja grlića a završava se njegovim kompletnim širenjem do 10 cm.

Dužina trajanja ove faze zavisi od mnogo faktora – kakva je jačina kontrakcija, koliko su česte. Tokom ovog perioda kontrakcije traju između 30 i 40 sekundi, a dolaze u sve kraćim i kraćim, ali pravilnim intervalima, tako da iz početka budu, recimo, na 20 min, pa postaju sve češće i na kraju budu na oko 3 do 5 minuta.

Tokom ovog perioda u prvoj fazi trudovi obično nisu jako jaki i mogu se relativno lako “predisati”, na način na koji ste naučili na pripremnim časovima u školama za trudnice. Moguće je da se u ovom periodu osjeća i bol u donjem dijelu leđa.

Tokom sredine prve faze porođaja grlić se nešto brže širi i skraćuje i taj dio se još naziva i “aktivni dio prve faze”. Trudovi su sve jači i dolaze na oko 3 do 5 minuta a traju oko 60 sekundi. Moguće je da dođe do nešto izraženijeg krvarenja, zbog većeg širenja grlića.

Posljednji dio prve faze predstavlja kompletno širenje grlića, uz konačno spuštanje bebe niz porođajni put. Ovaj dio je kratak ali vrlo intenzivan, trudovi postaju veoma jaki, dolaze na 2  do 3 minuta, traju oko 90 sekundi, a grlić se širi na 10 cm. Tokom ovog dijela možete osjetiti jezu, drhtavicu, muku i nagon na povraćanje. Pošto su trudovi jaki, vjerovatno ćete imati nagon da jako “gurate”, jer se i beba polako spušta.

Treba uvijek imati na umu da nema načina da se predvidi koliko će neki porođaj da traje i ne smijete postajati nestrpljivi, mada u jednom momentu svaka porodilja ima utisak da se porođaj nikada neće završiti, ma koliko kratko trajao.

Kako izgleda druga faza porođaja?

Tokom ove faze, grlić je kompletno raširen i počinju naponi tokom kojih treba da “izgurate” bebu u spoljnji svijet. Naponi su veoma jake i bolne kontrakcije koje dolaze na oko 1-2 minuta i traju oko minut. Veoma je bitno iskoristiti svaki napon, da bi beba što manje vremena provela u toj fazi.

Ljekar i babica će Vam objasniti da treba snažno da udahnete vazduh, zadržite vazduh kao da želite da zaronite, i onda napinjete. Pritisak glavice na debelo crijevo dati će Vam osećaj kao da treba da imate stolicu, ali to je samo osećaj koji Vas tjera da iskoristite napon (kao da imate tvrdu stolicu) i treba da se ispraznite. Može se desiti da jednostavno ne možete da spriječite vikanje, što je normalno, s obzirom na bolnost napona, ali bi bilo bolje da tu energiju usmjerite ka snažnom potiskivanju ka dole, da pomognete bebi da što prije izađe.

Kako izgleda treća faza porođaja?

Ovo je najkraća faza koja traje između 10 i 30 minuta nakon porođaja, kada izlazi posteljica. Ponovo ćete osjetiti kontrakcije, koje su sada manje  bolne i kraće traju, a babica koja Vas je porađala će pomoći da posteljica izađe ili će Vam reći da se još jednom napnete, tako da ne bi trebalo da ovaj proces bude posebno neprijatan.

Ljekar će pregledati posteljicu da bi vidio da li je izašla cijela, jer ukoliko nije cijela može doći do krvarenja ili infekcije u kasnijem toku oporavka. Nakon toga pregledaju se grlić i vagina, ušiju eventualni rascjepi do kojih je došlo tokom porođaja ili epiziotomija, ukoliko je napravljena.

Ovaj dio može biti prilično neprijatan i pored anestezije koja se daje na mjestu šivenja,  jer je sva napetost i uzbuđenje oko porođaja prošlo i teže podnosite bol koji je neminovan pri šivenju,  ali ne brinite, relativno kratko traje i što se više opustite i slijedite uputstva ljekara, kraće će trajati.

Kako izgleda četvrta faza porođaja?

Ova faza nije sastavni dio porođaja, počinje nakon rađanja posteljice i obično traje oko dva sata, a u stvari je uvedena zato da bi se za to vrijeme pratilo stanje porodilje (pojava eventualnih krvarenja ili drugih komplikacija) i bebe i omogućilo njihovo upoznavanje.  Nakon toga, idete na porođajno odjeljenje, gdje ste smješteni sa vašom bebom.

Izvor: bebac.com

Ne propustite