VJEČNA DILEMA: Ima li aluminijska folija pravu i krivu stranu?

Arhitektura i dizajn
VJEČNA DILEMA: Ima li aluminijska folija pravu i krivu stranu?
.

Svako pakiranje folije ima sjajnu i mat stranu koju svatko koristi na različit način. U nastavku otkrivamo postoji li razlika...

Zagovornici pripremanja hrane na sjajnoj strani reći će da reflektira više topline pa jelo na kraju ima hrskaviju koricu, dok oni koji preferiraju kuhanje na mat strani smatraju kako ona bolje provodi toplinu i stvara ujednačenu površinu za pečenje.

Istina je da aluminijska folija nema pravu i krivu stranu i na koji god način ju koristite, ustvari ste u pravu.

Razlika u "finišu" stvar je proizvodnje, objašnjavaju stručnjaci iz američkih Reynolds Kitchens koji već 70 godina proizvode sve što vam je ikada trebalo u kuhinji, piše zadovoljna.hr.

Folija se kod proizvodnje "valja" u slojevima. To je proces u kojem se folija pomoću topline i zatezanja dovodi do željene debljine.

Dva sloja folije obrađuju se u isto vrijeme kako ne bi došlo do pucanja. Na mjestima gdje jedan sloj folije dotiče drugi nastaje mat strana. A sjajna strana nastaje na mjestima koja nisu u doticaju.

 

PROČITAJTE JOŠ:

RAT U KUĆI: Zbog ovoga se parovi zimi najviše svađaju!

S početkom jeseni počinje sezona grijanja, a istodobno i borba među muško-ženskim parovima za kontrolu nad prekidačima termostata, pri čemu žene preferiraju nešto višu temperaturu.

Statistika britanske tvrtke koja postavlja i održava bojlere i termostate Corgi Homeplan pokazuje da se zbog tog "problema" prepire trećina parova. Točnije četrdeset posto žena potajice podiže temperaturu na termostatu partneru iza leđa, pišu britanski mediji.

Za navedene podatke postoji znanstveno objašnjenje. Po istraživanju što su ga 2015. proveli nizozemski znanstvenici, idealna sobna temperatura za žene iznosi između 24 i 25 Celzijevih stupnjeva, što je za 2 i pol stupnja više nego kada su muškarci posrijedi.

I dok je tjelesna temperatura muškaraca i žena približna, percepcija temperature ovisi o koži, a ona je kod žena nešto niža.

Faktor koji pridonosi razlikama je i ženski hormon estrogen koji krv čini gušćom, usporavajući njezin protok prema krvnim žilicama u dijelovima tijela poput prstiju ruku i nožnih prstiju, zbog čega udovi postaju hladniji.

I metabolizam ima važnu ulogu kada je posrijedi osjet topline. Naime, žene imaju nižu metaboličku stopu od muškaraca, odnosno metabolizam im je usporeniji nego muškarcima.

Ne propustite