HOROR: Umalo nije umrla, radeći stvar koju mnogi sigurno rade kod kuće!

Zanimljivosti
HOROR: Umalo nije umrla, radeći stvar koju mnogi sigurno rade kod kuće!
.

Dinija Rasul imala je opasnu nezgodu tokom farbanja crvenom farbom. Nekoliko sati nakon farbanja: oči i lice su počele da bubre, a ubrzo više nije mogla da govori i diše.

 

Tri godine kasnije, ona je odlučila da se opet ofarba, ali ovoga puta upotrijebila je drugu farbu. Nažalost, to nije mnogo pomoglo: privremeno je oslijepila i morala je biti odvedena u bolnicu.

zena-1

 

Ona je tada otkrila da je alergična na para-fenilendiamin (PPD), proizvod koji je sastavni dio farbe za kosu.

Danas, mlada žena se suprotstavlja prodaji ovog štetnog proizvoda, i želi da on bude zabranjen u Velikoj Britaniji.

Ona poziva na budnost svih žena koje koriste ili planiraju da koriste ove proizvode.

Dakle, budite oprezni kada su u pitanju potencijalne alergije od korišćenja kozmetičkih proizvoda kod kuće!

 

PROČITAJTE JOŠ:

Sve što morate znati prije negoli obojite kosu

Plavih boja kose postoji toliko da bismo mogli pisati samo o njima. Ima ih toliko da ne postoji osoba kojoj ne pristaje barem neka nijansa plave. Važno je samo pronaći idealnu za sebe. Ali, nemojte smetnuti s uma niti to da izbjeljivanje kose najviše oštećuje kosu te da ćete se, imate li prirodno dosta tamniju kosu, morati poprilično često bojati.

 

Svijetlosmeđa boja kose jedna je od najzahvalnijih boja. Problema s izrastom biste mogli imati ako ste prirodno izrazito svijetli. Osim toga, kosa ove nijanse izgleda izrazito njegovano, sofisticirano i potpuno prirodno.

Crvene boje kose jako su popularne, no ne pristaju svakome. Dobra stvar je što postoji jako puno nijansi između kojih možete birati. Žene toplih tonova tena i tamnije puti najbolje će izgledati sa zlatno bakrenim tonovima, a blijede osobe bolje će izgledati s rubin crvenom ili grimiznom crvenom.

Za koju god se nijansu crvene odlučili, imajte na umu da se crveni tonovi najbrže ispiru i da je crvena boja najteža za održavanje. Volite li koristiti proizvode za oblikovanje na bazi topline, crvena nikako nije boja za vas. Ona je osjetljiva, lako se ispire i blijedi, pa treba izbjegavati sve što je oštećuje – sunce, pretjerano pranje i proizvode za oblikovanje.

Kao i kod crvene boje, svako ko se odluči na plavu kosu mora biti spreman na zahtjevno održavanje. Plavuše će se morati farbati barem jednom u 6 tjedana kako bi izbjegle izrast i vratile živost boji. Ako vam je to prezahtjevno, radije razmislite o boji kose koja je bliža vašoj prirodnoj.

Osobama svjetlih očiju i puti najbolje će pristajati plave nijanse slične njihovom tonu kože – pepeljasti, pastelni i kremasti tonovi. Osobama koje prirodno imaju blijedi ten i tamnu kosu, poput Gwen Stefani, najbolje će odgovarati zlatni, medeni i karamel tonovi. No, kao što smo vidjeli na Gwen, i platinasta plava uz takav ten može izgledati sjajno!

 

 

Kada je vaš tinejdžer dovoljno star za farbanje kose?

Je li moje dijete dovoljno staro da ofarba kosu, pitanje je koje okupira mnoge roditelje. Jer mnoga djeca u nekom trenutku požele ofarbati kosu, a postoji dob prije koje im to nikako ne biste smjeli dopustiti Vaše dijete želi napraviti par ofarbanih pramenova u kosi, a vi niste sigurno je li vrijeme da mu to dozvolite?

 

Ili pak mislite da malo boje neće napraviti nikakvu štetu? Svaki roditelj trebao bi znati da postoji određena dob prije koje djetetu ne biste smjeli dozvoliti da farba kosu i to iz vrlo opravdanog razloga. ‘Nije sigurno farbati ili izbjeljivati kosu djeteta dok nije u kasnijem pubertetu, odnosno to bi trebalo biti najranije sa 16 godina’, kaže njujorška dermatologinja dr. Sejal Shah. Zbog čega prije te dobi dijete nikako ne bi smjelo farbati kosu?

Većina djece ima puno tanju kosu nego odrasli, a znajući da boja za kosu i izbjeljivač mogu oštetiti vlasi, dječja kosa puno lakše može završiti s oštećenjima. S obzirom na to da se dječja kosa uvelike promijeni od rođenja do puberteta, Shah upozorava da je njihova kosa (i koža) iz toga razloga puno osjetljivija te sklonija reagiranju na preparate za farbanje kose. Te neželjene reakcije prvenstveno mogu izazvati sastojci proizvoda kao što su amonijak, vodikov perkosid te hemikalija para-phenylenediamine koja se nalazi u većini trajnih boja za kosu i koja može izazvati vrlo loše reakcije. Osim toga, te hemikalije mogu izmijeniti teksturu djetetove kose. Na još jednu potencijalnu opasnost roditelj mora obratiti pažnju: zagušljivo isparavanje boja također može biti vrlo štetno za dijete, naročito ako ima astmu.

Planirate li sami djetetu farbati kosu dr. Shah preporuča korištenje boja koje nisu trajne. ‘Privremene boje za kosu samo površinski oboje vlasi te ne prodiru duboko u nju kao što je to slučaj s trajnim bojama. Također, prije bojanja obavezno napravite test na alergije, čak i ako je dijete tu boju već koristilo’, savjetuje dr. Shah. Ako pak dijete farba kosu u frizerskom salonu, odlučite se radije zabalayage tehniku bojanja kose nego za farbanje kose u cijelosti.

‘Balayage tehnika je nježniji način posvijetljivanja kose od pramenova na foliju kada dolazi do snažnog provođenja topline te kosa tako može postati dehidrirana’, savjetuje dr. Shah.

Ne propustite